Relacje

Fotorelacja z Kulikowiska 11.04.2015 – tor Bydgoszcz

0 586

Zgodnie z hasłem „Nie maszyna lecz technika zrobi z Ciebie zawodnika” Motocyklowa Szkoła Jazdy Kulikowisko z Tomaszem Kulikiem na czele przeprowadziła w ubiegłą sobotę 11 kwietnia 2015 szkolenie na torze w Bydgoszczy.

Kulikowisko 2015

Uczestnicy już o świcie wyruszyli w drogę, aby na 9:00 pojawić się na miejscu docelowym. Szybki rozładunek maszyn z busów i równo o 10:00 ruszyła teoria. Na starcie motocykliści dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się na torze, jak dobrać optymalną nitkę jazdy i otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących odpowiedniej pozycji za kierownicą. Patrząc na twarze kilkudziesięciu uczestników, wszyscy wydawali się być zadowoleni z przebiegu szkolenia i często padały słowa uznania dla instruktorów.

Program zajęć obejmuje m.in.:

 • sprawdzenie umiejętności i oczekiwań uczestnika
 • ustalenie właściwej postawy na motocyklu
 • regulacje mechanizmów maszyny pod kątem ergonomii
 • omówienie i poznanie zjawisk towarzyszących jeździe
 • praca głową: wzrok, błędnik, postrzeganie drogi i planowanie toru jazdy
 • pokonywanie zakrętów: przeciwskręt – fakty i mity
 • kontrola gazu, zakładka gaz-hamulec
 • hamowanie na prostej i zakręcie
 • manewrowanie z prędkościami poniżej progu równowagi: dosiad, martwy ciąg
 • gospodarowanie mocą silnika
 • zmiana biegów: systematyka zmiany, redukcja z międzygazem
 • awaryjne omijanie przeszkody
 • ucieczka zza przeszkody
 • inne tematy ważne dla bezpieczeństwa i przyjemności jazdy

W dniu szkolenia temperatura przy ziemi sięgała blisko 23-25*C czego skutkiem okazały się czerwone ręce i karczycho z racji tego, że blisko 5 godzin stałem na środku toru z aparatem. Zdjęcia możecie obejrzeć w odnośniku na dole tego wpisu zaś przypominam, że posiadanie aparatu i obiektywu nie czynią mnie fotografem, więc ze szczyptą dystansu proszę podejść do ich jakości. W najbliższą niedzielę 19.04.2015 będziemy na szkoleniu w Łodzi, gdzie na placyku manewrowym uczestnicy zapoznają się z wolnymi manewrami, hamowaniem awaryjnym, ergonomią na motocyklu itd. Warto odświeżyć Swoją pamięć po długiej przerwie zimowej :)

Na koniec chciałbym wspomnieć, że motocykliści z Łodzi i okolic udali się do stolicy województwa kujawsko-pomorskiego głównie za sprawą Roberta Chmielewskiego – właściciela Szkoły Kierowców Turbo. Jeżeli zastanawiacie się czy warto wziąć udział w takim szkoleniu, zachęcam do zapoznania się z opiniami na Forum Łódzkich Motocyklistów – a dwie z nich zamieszczam poniżej:

 • +

  Judyta (ksywka na forum - Kokos)

  Pierwszy raz na takim jednodniowym szkoleniu, a efekty czuje się jakby to było co najmniej tydzień czasu. Najważniejsze co można opisać to faktyczne przełożenie teorii w praktyczne zajęcia. Nie jeden motocyklista który przeczytał o np. przeciwskręcie uważa że wszystko już mu nie jest obce. Otóż póki nie spróbuje pod okiem instruktora wcielić to w życie na własnym moto to tak na prawdę nie poczuje tego faktu i nie wdroży w własną psychikę, poczucie tego co czuje się naprawdę w momencie pokonywania zakrętu z świadomością przeciwskrętu. A przecież tak jak ważny jest fakt co najmniej utrzymywania prędkości w zakręcie to już nie zawsze można wychwycić z opisu czy też filmu na YT.

  Zapisałam się na kurs z czystej ciekawości i chęci poznania teorii ale w praktyce. Moje oczekiwania zostały co najmniej spełnione po pierwszych powiedzmy 2h. A po zakończonym kursie wiedziałam, że to były najlepiej wydane pieniądze w ostatnim czasie. Po pierwsze utrwaliłam sobie wiedzę teoretyczną, a po drugie zaopatrzyłam się w nowe doświadczenia na motocyklu. Wiadomo po zmianie motocykla i tak będzie trzeba się ponownie udać na tor w celu poznania nowego sprzętu. Najważniejsze co można wynieść z takiego szkolenia to doświadczenie zdobyte pod okiem ludzi zajmujących się tą profesją nie od wczoraj. Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że nie mogę się doczekać jak ponownie wyruszę na tor :). Zdobywanie wiedzy praktyczniej w sposób bezpieczny i profesjonalny to najlepsze co możemy zrobić dla bezpieczeństwa samego siebie i innych na drodze. A jak wiadomo jeździmy codziennie i jest nas coraz więcej tak więc doskonalmy swoje umiejętności ale na torze w jeszcze liczniejszej grupie :).

 • +

  Zenek (ksywka na forum - Zino)

  Pogoda była wymarzona.Poznałem w końcu Generała Kulika-za***isty gość,jak i reszta instruktorów…
  Dla mnie to spotkanie było bardzo cenne,więcej się nauczyłem przez jedną sobotę niż przez kilka amatorskich wypadów na tor RADOM,na którym też było mnóstwo kolesi udzielających wskazówek.Jednak profesjonalne szkolenie,przekazywanie wiedzy,dyscyplina sprawiły,że zrobiłem kolejny mały kroczek w nauce.
  Dosiad,pozycja na motocyklu,hamowanie,praca gazem,zakładka,przyspieszanie… i wiele innych rzeczy potrzebnych, żeby bezpiecznie i z przyjemnością poruszać się na motocyklu,pokonywać zakręty -można liznąć na takim szkoleniu! Dziękuje wszystkim-ekipie szkolącej,uczestnikom,foto i wideo reporterom za dobrą i pożyteczną zabawę. Szczególne podziękowania dla OSK TURBO.
  Pozdrawiam.

Wymagania wobec uczestników:
Sprawny motocykl z ważnymi badaniami technicznymi i ubezpieczeniem OC i NNW, kompletny strój motocyklowy oraz dobre samopoczucie i motoryka.

galeria_zdjec_zobacz polub_fb_motomik3erwfds

Szkolenia prowadzą instruktorzy z państwowymi uprawnieniami do doskonalenia techniki jazdy, wpisani na listę instruktorów Wojewody Mazowieckiego: Tomasz Kulik, Jarosław Galarski, Mariusz Palichleb, Artur Jeżak.

Skorzystaj z rabatów!