Odzież i akcesoria

HJC RPHA 10 Evoke : topowy kask motocyklowy?

0 194

SONY DSC

Słowem wstępu… Recenzja powstała w celu wymiany doświadczeń związanych z użytkowaniem tego kasku. Dość spore grono łódzkich motocyklistów w sezonie 2013 nabyło model RPHA 10 i chciałbym się dowiedzieć, jakie jest zdanie osób, które używają go na co dzień. Trudno cokolwiek opisać i do czego się przyczepić, gdyż dla jednego kask jest cichy, dla drugiego głośny. Jeden woli dobrą wentylację, a drugi utrzymywanie ciepła. Zatem zapraszam do dyskusji i konfrontacji moich argumentów :)

Poniżej garść danych technicznych. Skorupa:

• kask wykonany w specjalnej technologii P. I. M. (włókno szklane, aramid, polietylen)
• trzy rozmiary skorupy, dokładnie dopasowane do rozmiaru głowy

Wnętrze/wyściółka:
• wyjmowane wnętrze antybakteryjne Silver Cool
• wizjer 2D Anti-Fog, Pinlock Ready, ochrona UV
• mechanizm umożliwiający szybką wymianę szyby
• rozbudowany układ wentylacji
• deflektor na nos i kurtyna pod podbródkiem
• bezpieczne zapięcie DD
• w zestawie dodatkowa szyba LightSmoke oraz Pinlock®
• masa kasku 1250g w rozmiarze XS

POKAŻ KOTKU CO MASZ W ŚRODKU

Jak powszechnie wiadomo im więcej bajerów tym większy uśmiech u nabywcy. Jednakże w przypadku zakupów u HJC nie doświadczymy naklejek, breloczków i innych gadżetów sygnowanych logo producenta.

Do wyboru mamy kilkanaście wersji kolorystycznych kasku, a mnie do gustu najbardziej przypadło malowanie EVOKE ze względu na przystępną cenę. W zestawie znajduje się wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia podróży, tj.pinlock, przezroczysta i przyciemniana szyba, worek na kask, podbródek oraz tzw.nosek.

Mój kask w rozmiarze M waży 1351g (z założonym pinlockiem, podbródkiem i noskiem), czyli naprawdę nieźle ustawiając się na podium wagi lekkiej 😉

ZAJRZYJMY DO WNĘTRZNOŚCI
SONY DSC

Środek kasku to jedno z ważniejszych miejsc, zatem rozmiar musi być idealnie dopasowany do naszej głowy.
Co tu dużo mówić – trzeba sprawdzić na własnej skórze. Jednakże śmiało mogę napisać, że w żadnym dotychczasowo użytkowanym kasku nie było mi tak wygodnie, jak w tym od firmy HJC. Miałem kilka kasków na głowie i nie przypadły mi tak do gustu, jak te skorupy zza oceanu.

W kasku jest mi po prostu wygodnie – wypinana wyściółka, brak towarzyszących uciśnięć, bardzo dobra widoczność (poszerzony kąt widzenia w porównaniu z poprzednim modelem) w połączeniu z zapięciem DD*, czyli najbezpieczniejszym z możliwych dają poczucie wygody i bezpieczeństwa, a o to przede wszystkim chodzi.

* – nazywane także 2D lub podwójne D/Double D. W kaskach crossowych zapięcie DD góruje pod jeszcze jednym względem – piach nie ma możliwości dostania się do mechanizmu, bo po prostu żadnego mechanizmu tam nie ma.

ANTONIO, FA CALDO! – SPRAWDZAMY WENTYLACJĘ
SONY DSC

Upały i chłodne dni nie służą motocyklistom, zatem wentylacja kasku to istotna sprawa.

HJC RPHA 10 dobrze sobie radzi ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Po otwarciu wszystkich wlotów powietrza w kasku robi się niezła „wichura”, ale na tyle silna, że przy większych prędkościach pęd powietrza ma ochotę zdjąć nam kask z głowy. Trzeba zatem naprawdę dobrze się chować za szybką motocykla, ale jak to mówią miłośnicy golasów „Naked, to naked”, więc dla takich ludzi jeden strumień powietrza więcej to pikuś, Pan Pikuś 😉 Na szczęście nie jest to na tyle uciążliwe i silne działanie, aby zniechęcić nas do używania któregokolwiek wlotu powietrza.

Warto jednak dodać, iż powyższe zawirowania pędu powietrza bardzo dobrze redukuje wyjmowalny podbródek, którego zadaniem jest zablokowanie powietrza wlatującego od dołu. Gdy raz pojeździsz z tym małym gadżetem, już nie wrócisz do „ogołoconej” wersji 😉

ZATYCZKI DO USZU? – OCEŃMY HAŁAS WEWNĄTRZ SKORUPY
SONY DSC

Hałas to kolejna sprawa, którą mogę ocenić wyłącznie subiektywnie.
Dla mnie jest bardzo cicho, ale ta cisza ma swoje minusy. Boczne wygłuszenie jest na tyle silne, że podczas wyczekiwania np.na światłach ciężko jest porozmawiać z motocyklistą, tudzież motocyklistką obok. Pomijam fakt, że kask szczękowy rozwiązuje ten problem, to jednak wielu osobom, które chciałyby korzystać z Intercomu, komunikacja głosowa może sprawić sporo utrudnień.

Użytkując przez 2 lata kask NOLAN N85 szkoda tutaj czasu na porównania doznań dźwiękowych, gdyż jest kolosalna różnica na plus dla RPHA 10. Jako jeździec „miastowy” ciszę w kasku zaliczam do zalet, ze względu na wyciszenie „ulicznego gwaru”. Do jeźdźca docierają najbardziej istotne fale dźwiękowe, niezbędne do komfortowej jazdy.

PIELĘGNACJA – JAK DBASZ, TAK MASZ
SONY DSC

Po każdej jeździe powinno się oczyścić kask, a w szczególności szybkę z wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale jak wiadomo nie zawsze jest czas, aby po nocnej „rundce” zajmować się czyszczeniem kasku w środku nocy…

Z pomocą przychodzą specjalne środki, wspomagające właściwą pielęgnację kasku i usuwanie najcięższych zabrudzeń, jakie napotykamy na drodze. Bieżąca woda i szmatka po „zastygniętych” komarach nie często rozwiązuje problem, dlatego kiedyś zakupiłem środek do kasków firmy IPONE i nigdy nie miałem problemów z utrzymywaniem w czystości mojej skorupy.

Gorzej ma się sytuacja z oczyszczaniem zabrudzonych wlotów powietrza. Jedynym sensownym środkiem w moim asortymencie okazało się sprężone powietrze, usuwając powierzchownie osad znajdujący się w szczelinach. Nie mniej jednak problemu zabrudzonych wlotów to nie rozwiązuje…

PODSUMOWANIE – HOT CZY GNIOT?
SONY DSC

Kiedy wprowadzono kaski HJC RPHA 10 na łódzki rynek śmiało można powiedzieć, że przypadły do gustu motocyklistom lubiącym niecodzienne malowania skorup.

Patrząc na ilość łódzkich użytkowników widać rosnącą popularność tego modelu. Obniżające się ceny wraz z opadającymi temperaturami, dobrze wróżą na najbliższe miesiące. Wydaje się zatem, że HJC znajdzie potencjalnych klientów na ten kask jeszcze przez długi czas. Pamiętać jednak należy, że jakość kasku możemy ocenić dopiero przy kolizji… Oby było ich jak najmniej i nikt nie musiał testować trwałości na własnej skórze.

Tekst z 2013 roku, Autor: Marcin Wolski

 • OCENA AUTORA:
 • Jakość wykonania
 • Bezpieczeństwo
 • Wygoda
 • Wygląd
 • Cena
 • Wynik końcowy
 • OCENA CZYTELNIKÓW:
 • Jakość wykonania
 • Bezpieczeństwo
 • Wygoda
 • Wygląd
 • Cena
 • Wynik końcowy

Skorzystaj z rabatów!